5 nippi vanematele väikelapse magamamineku toetamisel
Photo by Alexander Dummer on Unsplash
Väikelapse vastupanu magamaminekul võib osutuda vanemate jaoks tõeliseks väljakutseks! Need lõputud võitlused pidžaama valiku üle, tahtmised veel kord juua, potil käia, veel üks muinasjutt ja muud toredad mõtted… Kuidas siis kõige selle taustal saada laps ilma suurema pahameeleta õigeaegselt magama? Jagame 5 head nippi, mis on vanematele toeks väikelapse une toetamisel ja vastupanuga toimetulekul.
1.Kasuta taimeri abi! Üks halvim asi, mida teha saab, on last uneajaga üllatada. Juba 30 minutit enne unerituaalidega alustamist hakka lapsele märku andma, et uneaeg on tulemas. See annab lapsele võimaluse oma tegevused rahulikult lõpetada, millest muidu on raske loobuda. Nii ei tekita me temas trotsi ja pahameelt. Tegelikult aitab see nipp paljude teiste tegevuste puhul samuti, näiteks mänguväljakult äratulemine.
2. Soovige kõigele ja kõigile „head ööd“! Unerituaali läbi viies soovige head und kõigele, mis teele jääb. Hambaharjale, potile, raamatutele, mänguasjadele jne. Teadmine, et kõik asjad lähevad ööunne, võib aidata ka lapsel uneajaga paremini leppida. See võib vähendada ka soovi veel üks kord midagi teha, näiteks potile minna, sest pott läks juba magama 😊
3. Ole vaid natuke paindlik! Sõlmi kokkulepe lapsega – kuni ta püsib oma voodis ja pidevalt ei kutsu sind, võib ta raamatut vaadata, muusikat kuulata, mängida oma unekaisukaga vms. See meetod ei tööta kõigi laste puhul. Vanemana tunneta, mis võiks sobida. Kindlasti ei saa meetodit kasutada väga väikeste laste peal, pigem vanemate laste puhul, kel on piisavad verbaalsed võimed ja arutlemiseks vajalikud oskused. Abiks võib kasutada unepiletit – vajadusel võib laps lunastada pileti eest ekstra tegevuse – veel üks kord voodist välja tulla vms. Kui ta aga hoiab oma unepileti hommikuni padja all, võib ta selle hommikul välja vahetada kleepsu vastu – vaata punkt 4 Kleepsutabel.
4. Proovi kleepsutabelit! Kleepsutabel võib olla väga suur motivaator väikelapsele. Tee tabel, mis kirjeldab sammude kaupa teie õhtust magamamineku rituaali. Seejärel leppige lapsega kokku, et iga läbitud sammu puhul saab ta kleepida tabelisse kleepsu. See kindlustab paljudel kordadel vastuhaku ja sinu laps teeb heameelega koostööd.
5. Tüüta oma väikelaps ära 😊. Isegi kui teeme kõik nii õigesti kui oskame, võivad meie lapsed uneajale ikkagi vastu võidelda. Seega, peale voodisse panekut ja toast lahkumist, ole tema jaoks nii „igav“ kui võimalik. Kui ta üritab kontakteeruda või tuleb voodist välja, siis väldi silmkontakti, hoidu seletustest, kasuta vajadusel vaid neutraalselt unesõnu (tudu-tudu, uneaeg). Sellega anname lapsele mõista, et midagi peale magamise pole enam oodata. Erand tee olukordades, kus laps ärkab üles õudusunenäo või unepaanika peale ning on väga hirmunud. Siis loomulikult paku lohutust ja tuge oma lapsele.
Enamus väikelapsi on uneajaks tõeliselt väsinud, kuid puiklevad siiski voodisseminekule vastu, kuna ei taha millestki huvitavast ilma jääda. Osad aga puiklevad, sest polegi päriselt veel väsinud. Siinkohal tuleks üle vaadata lapse päevakava ja temale eakohaselt sobiv unetundide arv. Võimalik, et teie laps magab liiga palju päevaund, uinak „sõidab sisse“ ööune ajale või hoopiski on laps unevõlas. Eakohane päevakava ja sobiv unetundide arv on hea une üheks oluliseks vundamendikiviks, oma lapse unevajadust saab koos unenõustajaga terviklikult üle vaadata Unehõbe paketi raames.
Kokkuvõtteks on magamamineku võitlused siiski distsipliini küsimus. Laps peab õppima aktsepteerima vanema piiranguid magamamineku osas niisamuti nagu kõikide tegevuste puhul, mille heaolu eest laps ise ei oska veel vastutust võtta. Vanematena oleme oma lastele tugi ja kindlus ning head rutiinid tagavad tegelikult ka suurema turvatunde.
Kui laps ei maga ikka veel terve öö, on probleem suurem kui pelgalt võitlus magamaminekul. Sellisel juhul võib ööune vastu võitlemine olla mingi suurema uneprobleemi sümptom. Kui väikelapse uneteemad tekitavad peavalu ja soovid nõu pidada, siis Leebe unekooli lahendused saavad Sinu perele toeks olla.
Inspiratsiooniallikas: https://www.babysleepsite.com/