Õnne Liv Valberg

Olen Eesti Unekooli Ühingu asutaja ja leebe unekooli perenõustaja, unenõustaja, koolitaja.

Oman sotsiaaltöö magistrikraadi ning töökogemust tervisedenduse, sotsiaalhoolekande ja ohvriabi valdkonnas nii spetsialisti kui juhina, samuti olen olnud pikka aega tegev pere- ja noortenõustajana, koolitajana ja grupijuhina erinevates organisatsioonides.

Praegu omandan magistrikraadi teenuste disainis ja juhtimises ning olen psühhosotsiaalse valdkonna superviisor-coachi väljaõppes. Lisaks olen läbinud palju erinevaid erialaseid kursuseid ja koolitusi, mis on andnud täiendavaid teadmisi ja oskusi ka unenõustaja tööks. Lisaks lapse unega seotud teemadele koolitan lapsevanemaid ja spetsialiste ka lapse keha, tunde ja turvalisuse teemadel, lähisuhtevägivalla teemadel ning viin läbi tugigruppe naistele, kes kardavad käituda vägivaldselt või käituvad vägivaldselt lähisuhetes.

Unekoolitajaks õppisin 2013. aastal Soomes ning täiendan ennast järjepidevalt laste ja lapsevanemate und puudutavatel teemadel. Lapsevanemate nõustamise juures pean oluliseks ka isiklikke kogemusi, mille kaudu ma unenõustamise ja leebe unekooli meetoditeni jõudsingi. Olen kolme lapse ema ja minu isiklik kogemus näitab, et ühe pere laste temperament, unevajadus, rütmilisus ja rahunemisvõime võivad olla väga erinevad. Ka minu peres oli “unetu” laps, kes hakkas pikka ööund magama alles 2,5 aastaselt.

Unenõustaja Õnne
Unenõustaja Merit

Merit Lilleleht

Olen läbinud unekooli nõustajate koolituse Soomes Tuutulaulu Unekooli juures ning täiendanud ennast Eesti unearstide korraldatud erinevatel uneteemalistel kursustel.

Hoian end pidevalt kursis perede toetamise ja laste uneteemalise teooria ning parimate praktikatega ja tegelen igapäevaselt ka oma laste unekvaliteedi tagamisega.

Mul on magistrikraad sotsiaalteadustes ja olen omandatud ka lastekaitse eriala. Lisaks olen perenõustaja ja koolitaja vanemluse toetamise teemadel – viin läbi tõenduspõhise programmi “Imelised Aastad” koolitusgruppe lapsevanematele, toetan lastega töötavaid õpetajaid VEPA programmi mentorina ja koolitajana.

Laiem vaade positiivsele vanemlusele aitab toetada ka lapse unega tegelevaid vanemaid. Usun, et teisi aidates kasvame ka ise.

Olen lapsevanem ning meie pere lapsed on tänaseks juba asjalikud koolilapsed ning
magavad hästi, kuid mul on meeles titeaegsed magamata ööd. Leebe unekooli
meetodini jõudsin just tänu meie pere üleelamistele laste magamisharjumustega tegeledes.

Kuidas me kõik siia kokku jõudsime?

Nagu paljud lapsevanemad, lugesime ka meie ohtralt kõikvõimalikku kirjandust lapse arengu, kasvatamise ja une kohta. Põhjaliku teoreetilise kirjanduse läbitöötamise ja praktilise kogemuse põhjal oleme leidnud sobivaimad viisid laste uneharjumuste kujundamiseks – need on tunnustatud leebed unekooli meetodid.

Meie soov on abistada peresid ning aidata neil leida nii oma lapse kui kogu pere jaoks sobivaim unekooli meetod ja panna paika tegevusplaan selle rakendamiseks – lihtsamalt ja kiiremini, kui meie seda omal ajal tegime.

Tihti on nii, et noored lapsevanemad teavad küll teoorias, kuidas oleks õige lapsele magamisharjumusi õpetada, kuid sageli on nad selle jaoks liiga väsinud ja tulemuste osas kahtleval seisukohal. Ja isegi kui ollakse edukalt alustanud, on vaja aeg-ajalt head nõu ja tuge jätkamiseks. Siinkohal on abiks nõustamiskeskkond www.unekool.ee, mille kaudu anname teile vajalikke nõuandeid, abimaterjale ja tuge. Lisaks perede nõustamisele ja koolitamisele nõustame ja koolitame ka lastega töötavaid spetsialiste, et ka nemad oleksid teadlikumad lapse unest ja lapsevanemate toetamisega seotud võimalustest.

Enamikku väikelaste unehäiretest on võimalik lihtsate meetoditega (nt tõhusaks ja turvaliseks tunnistatud leebe unekooli meetodid) parandada ning lapsevanemad saavad sellega hakkama omal käel. Kuid esineb ka juhtumeid, kus magamishäire põhjus on meditsiiniline. Kahtluse korral konsulteerige alati eriarstiga või perearstiga, kes suunab teid vajadusel edasi vastava spetsialisti (nt neuroloog, allergoloog, unearst) juurde. Selle veebilehe sisu on koostatud teavitamise ja harimise eesmärgil ning ei asenda arstiabi.