Perenõustajad ja koolitajad

Eesti Unekooli Ühingu asutajad, perenõustajad ja koolitajad on Õnne Liv Valberg ja Merit Lilleleht.

Õnne Liv Valberg

Mul on sotsiaaltöö eriala magistrikraad ja olen töötanud tervisedenduse ning hoolekande valdkonnas nii spetsialisti kui juhina, samuti olen olnud tegev noortenõustajana. Mind on aga alati paelunud ka laste ja perede teema. Olen läbinud pereteraapia algõppe, tunnetekeskse paariteraapia põhikoolituse ning alates 2015. aastast õpin perekonna psühhoterapeutide II ja III astme pädevuskoolitusel. Lisaks olen õppinud perelepitust ja läbinud erinevaid perevägivalda ja laste väärkohtlemist puudutavaid koolitusi.
Unekooli nõustaja koolituse läbisin 2013. aastal Soomes, Tuutulaulu Unekoolis ning täiendan laste ja lapsevanemate und puudutavaid teadmisi järjepidevalt. Oluliseks pean lapsevanemate nõustamise juures ka isiklikke kogemusi, läbi mille ma unekooli teemani jõudsingi. Meie peres oli "unetu" keskmine laps, kes hakkas kogu öö magama alles 2,5 aastaselt. See oli minu jaoks äärmiselt keeruline periood, kuid tulin sellest edukalt välja :) Seega tean, mida tunnevad sellises olukorras pered!
Nüüdseks on mu vanem poeg juba täisealine ning pesast välja lennanud, kuid 13.-aastane poeg ja 10.-aastane tütar - vajavad endiselt õhtust head-ööd-musi ja hommikust äratamist. Rõõmuga võin öelda, et meie pere lapsed väärtustavad und ja lähevad reeglina õigel ajal magama :)

Merit Lilleleht

Mul on magistrikraad sotsiaalteadustes ja omandatud ka lastekaitse eriala. Olen läbinud unekooli nõustajate koolituse Soomes Tuutulaulu Unekooli juures ning täiendanud ennast Eesti unearstide poolt läbiviidud erinevatel uneteemalistel kursustel. Hoian end pidevalt kursis perede toetamise ja laste une teemalise teooria ning parimate praktikatega ning tegelen igapäevaselt ka oma laste une kvaliteedi tagamisega.
Meie pere lapsed on tänaseks juba parajad põngerjad ning magavad peaaegu hästi, kuid mul on hästi meeles titeaegsed magamata ööd, tumedad silmaalused ja krussikippuvad närvid. Leebe unekooli meetodini jõudsin just tänu meie pere üleelamistele laste magamisharjumustega tegeledes.

Miks hakkasime tegelema unekooliga?

Nagu paljud emad, lugesime ka meie ohtralt kõikvõimalikku kirjandust lapse arengu, kasvatamise ja une kohta. Põhjaliku teoreetilise kirjanduse läbitöötamise ja praktilise kogemuse põhjal oleme leidnud sobivaimad viisid laste uneharjumuste kujundamiseks – need on tunnustatud leebed unekooli meetod.

Meie sooviks on abistada peresid ning aidata neil leida nii oma lapse kui kogu pere jaoks sobivaim unekooli meetod- lihtsamalt ja kiiremini, kui meie seda omal ajal tegime. Tihti on nii, et noored lapsevanemad teavad küll teoorias, kuidas oleks õige lapsele magamisharjumusi õpetada, kuid sageli on nad selle jaoks liiga väsinud ja tulemuste osas kahtleval seisukohal. Ja isegi kui ollakse edukalt alustanud, on vaja aeg-ajalt head nõu ja tuge jätkamiseks. Siinkohal on abiks nõustamiskeskkond www.unekool.ee, mille kaudu anname teile vajalikke nõuandeid ja tuge. Lisaks nõustame ja koolitame lastega töötavaid spetsialiste, et ka nemad oleksid teadlikumad lapse unest ja lapsevanemate toetamisvõimalustest.

Enamikku väikelaste unehäiretest on võimalik lihtsate meetoditega (nt tõhusaks ja turvaliseks tunnistatud leebe unekooli meetodid) parandada ning lapsevanemad saavad sellega hakkama omal käel. Kuid esineb ka juhtumeid, kus magamishäire põhjus on meditsiiniline. Kahtluse korral konsulteerige alati eriarstiga või perearstiga, kes suunab teid vajadusel edasi vastava spetsialisti (neuroloog, allergoloog, unearst) juurde. Selle veebilehe sisu on koostatud teavitamise ja harimise eesmärgil ning ei asenda arstiabi.