Leebe unekooli meetodid

Leebe unekooli meetodid on loodud siiras usus, et tervislikud magamisharjumused aitavad kasvada tervetel lastel. Hästi välja puhanud laps on energiline, rõõmsameelne, uudishimulik ja õpihimuline.

Kui  lapsel on raskusi uinumisega või ta ärkab tihti öösel, siis on võimalik kodustes tingimustes ning turvaliselt lapse uinumisharjumusi muuta. Leebe unekool sobib üle pooleaastastele tervetele lastele, kes ei vaja enam öösiti tihedat söötmist.

Leebe unekool on lapsele toetav, turvaline ja aitab lapsel iseseisvalt ning rahulikult uinuda.

Vanematel on võimalus valida erinevatest unekooli meetoditest lapsele ja endale kõige sobivam.

Leebe unekooli põhimõtted on lihtsad ja toimivad:
  1. Lihtne ja toimiv päevaplaan, selge päevarütm, aktiivne ja hoolivust väljendav päev.
  2. Leebed meetodid ja vahendid lapses turvatunde ja usalduse tekitamiseks.
  3. Kiindumussuhte arendamine - lapse vajadustele ja tunnetele vastatakse mõistvalt ja järjekindlalt. Last ei jäeta üksinda nutma.
  4. Pidev emotsionaalne tugi lapsele uute harjumuste kujundamisel – et laps tunneks end alati turvaliselt ja armastatuna.
  5. Pidev emotsionaalne tugi lapsevanemale elukorralduse muutmisel – et lapsevanemal jätkuks meelekindlust oma last aidata.
Kõikide leebe unekooli meetodite põhimõtted on alljärgnevad:
  • Kui laps nutab, siis vanem läheb tema juurde.
  • Lapse rahustamine toimub järk-järgult vanema toel.
  • Laps uinub samas kohas, kus ta ärkab.
  • Laps uinub lõpuks iseseisvalt, ilma vanema abita.

Usaldusväärsed ja tunnustatud leebe unekooli meetodeid on erinevaid. Kõige tuntum ja leebem neist on
 "Käpapuudutus":

Käpapuudutuse meetod põhineb lapse rahustamisel tugeva ja leebe käepuudutuse abil. Selle meetodi on välja arendanud Soome psühholoog Katja Rantala, kes võttis eeskujuks Montreali McGills`i ülikooli professori Klaus Minde loodud meetodi.
Käpapuudutuse meetod on tunnustatud ja laialdaselt kasutusel Soomes. Meetodit soovitab nii Mannerheimi lastekaitseliit, kui ka erinevad nõuandlad ja meditsiiniasutused. Eesti Unekooli Ühing on selle Soomes tunnustatud ja laialt kasutatud meetodi maaletoojaks ning ka meie soovitame just seda meetodit unekooli läbiviimiseks. Seetõttu kasutame ka oma logol looma käpa kujutist – loomad oskavad suurepäraselt tugeva käpahoiuga oma lapsi rahustada!
Käpapuudutuse põhimõtteks on rahustada last nii, et ta oleks suuteline iseseisvalt omas voodis uinuma. Lapse rahustamiseks kasutatakse kõige tõhusamat vahendit – lapsevanema hella kuid kindlat puudutust, kehalist kokkupuudet. Ka loomariigis on kindel käpapuudutus loomalapsele selgeks signaaliks – olukord on turvaline, vanemad on lähedal, uinu rahulikult! Kindel ja rütmiline selja puudutus rahustab ja lõdvestab last ilma, et teda peaks voodist välja võtma. Tänu turvalisele puudutusele õpib laps usaldama oma vanemaid, õpib ka omaette olemisega harjuma. Laps saab alati abi, kui tunneb end ebaturvaliselt. Käpapuudutuse meetodi puhul ei jäeta last kunagi meeleheitlikult üksi nutma!
On lapsi, kellele puudutamine ja patsutamine erinevatel põhjustel ei sobi - sellega tuleb kindlasti arvestada ning valida mõni teine sobiv meetod.

Teiste leebete meetodite ja nende rakendamise kohta küsi infot meie perenõustajate käest, kes aitavad teil teha just teie perele sobiva valiku!