Alternatiivsed meetodid

Paljud lapsevanemad võivad olla segaduses, lugedes raamatutest ja internetist erinevate unekooli meetodite kohta. Mis on siis kõige õigem ja mis on täielikult vale või tõotab kindlat läbikukkumist?

Mõned unekooli meetodid on rohkem uuritud kui teised ning mõne lapsevanema arvates toimib vaid "nutu-unekool" kõige paremini.
"Nutu-unekooli" leebemaks muutmisega hakkasid 1980ndatel aastatel tegelema Rolider ja Van Houten

Unekooli meetodeid tuntakse tihti nende loojate/ekspertide järgi. Samuti jaotatakse meetodid "pisaratega" ("cry it out/CIO" ja "fading"/"camping out") ning "pisaratevabaks" ("no tears").
"Pisaratevabade" meetodite ekspertideks on näiteks William Sears, Elizabeth Pantley, James J. McKenna. USA-s ja Suurbritannias on väga populaarne ka Tracy Hoggi meetod, kus laps rahustatakse sülle võttes ja pannakse tagasi voodisse („pick up/put down“).
Ka "pisaratega" meetodid ei tähenda, et lapse nutule üldse ei reageerita. Selles osas on tuntuim ehk dr. Richard Ferberi poolt loodud unekooli metoodika, mida on maailmas palju uuritud ning see on osade uuringute tulemusel tunnistatud lastele ohutuks. Huvi korral vaata täpsemalt Ferberi meetodi kohta siit - http://en.wikipedia.org/wiki/Ferber_method. Ferber meetodit on tihtipeale segi aetud nn nutu-unekooliga, mille käigus laps nutab niikaua, kuni iseseisvalt uinub. Tegelikult sisaldab ka Ferberi meetod lapse olukorra kontrollimist ja rahustamist teatud intervallide tagant. 2006. aastal tegi ta mõningaid muudatusi oma lähenemistes. CIO meetodite ekspertideks on veel näiteks Marc Weissbluth, Jodi Mindell ("basic bedtime method"), Michel Cohen, Robert Bucknam.
Lisaks võib "fading" meetodite pooldajatest välja tuua Kim West`i, Julie Wright`i ja Heather Turgeon`i lähenemised.

Ka rootslase Anna Wahlgreni „Sova hela natten“ - unekool on laialt tuntud.
Harvey Karp`i "Õnnelikuma Beebi" meetod sisaldab viie S-i rakendamist: inglise keeles "swaddle, side or stomach position, shush, swing, suck".

Mida peaksid lapsevanemad teadma nutu-unekooli kohta?

Kõigepealt tahame rõhutada seda, et unekool (ja loomulikult leebe unekool) ei tähenda nutu-unekooli. Need on erinevad lähenemised!
Nutu-unekooli meetodist ehk unekoolist, mille käigus laps nutab niikaua, kuni iseseisvalt uinub, on tõenäoliselt kuulnud enamik lapsevanemaid. Võib olla, et Eestis ei ole mõni lapsevanem või vanavanem teistmoodi lähenemistest kuulnudki. Edukalt läbi viidud nutu-unekooli tulemused võivad olla kiired ning üleväsinud ja kurnatud lapsevanemad võivad saada sellest ka abi. Nutu-unekooli läbiviimine nõuab vanematelt aga tugevat närvi ja järjekindlust, seetõttu peate olema kindlad, et teete oma pere ja lapse olukorra parandamiseks nö õiget asja ja viite algatatu lõpuni. Mõelge eelnevalt läbi, kas teie lapse puhul oleks see parim lahendus ning kas suudate kannatada lapse tugevat nuttu, mis osadel juhtudel võib viia ka lapse oksendamiseni. Kas teie kiindumussuhe lapsega võib seetõttu kannatada? Pooleli jäetud nutu-unekool ei tule kasuks ei lapsele ega vanematele. Arvesse peab võtma asjaolu, et unekooli tulemus ei pruugi olla ühekordne- võib juhtuda, et mõne aja pärast algavad uneprobleemid jälle.

Kui olete langetanud otsuse selle meetodi kasuks, siis:
  • Kindlustage, et lapse voodi oleks turvaline.
  • Pange laps voodisse ärkvelolekus, kuid unisena.
  • Soovige head ööd ja lahkuge.
  • Jätke nutt ja protestid tähelepanuta. Ärge minge lapse juurde enne hommikut juhul, kui olete kindel tema turvalisuses.
  • Mõelge, miks valis teie pere just selle meetodi? Ehk vajate pereressursside taastamiseks abi peresüsteemist väljaspoolt? Tehke seda julgesti!
Iga pere on erinev ja leiab kindlasti endale sobiva tee laste kasvatamisel ja pereks kasvamisel. Seega erinevad unekooli meetodid võivad toimida erinevalt, sõltuvalt lapse ja vanemate temperamenditüüpidest ja üldisest olukorrast.

Hea uudis on see, et tänapäeval on leebete unekooli meetodite hulgast võimalik teha erinevaid turvalisi valikuid kartmata, et need kahjustaksid lapse ja vanemate vahelist lähedussuhetMeie lähtume ka Soomes tunnustatud leebetest unekooli meetoditest, mis ei luba last üksi meeleheitlikult nutma jätta. Turvalise kiindumussuhte kujunemisel on oluline, et lapsevanem on lapse lähedal ja teda vajadusel lohutamas.